NAGRADZANIE: Na ringu można nagradzać zabawką/jedzeniem. UWAGA! W przypadku jedzenia należy uważać, by nie spadło ono na ziemię. Pierwsze upuszczenie smakołyka to żółta kartka, drugie – czerwona i dyskwalifikacja. Pomiędzy ćwiczeniami można śmiało nagradzać bez straty punktów. W trakcie ćwiczeń będzie to traktowane w zależności od natężenia nagradzania. Adekwatna pomoc w danej sytuacji będzie lepiej widziana niż zostawienie psa samemu sobie!
MODYFIKACJE W PRZEBIEGU: W każdej klasie można według uznania modyfikować lub omijać ćwiczenia, podobnie jak w przypadku nagradzania, jest to punktowanie w zależności od skali pomocy/modyfikacji.
Kiedy zgłaszać modyfikacje? Jeśli z góry wiecie, że potrzebujecie zmodyfikować przebieg ćwiczenia lub przestawić kolejność ćwiczeń to poinformujcie o tym komisarza przed startem, zgłoście wcześniej swój plan, jest możliwość podłożenia zabawki w potrzebne miejsce, itp. Ale też reagujcie na bieżąco, jeśli tylko widzicie, że dana sytuacja jest trudna dla Waszego psa i nie odpowiada Wam jego stan, chcecie przerwać lub zmodyfikować ćwiczenie – doraźnie dostosowujcie śmiało rozwiązania.
Obowiązuje jedna klasyfikacja, bez względu na to, czy nagradzacie psa w trakcie startu czy nie.
Czas na ringu: Ze względu na możliwość modyfikacji/powtarzania ćwiczeń wg potrzeb, dla każdego zawodnika jest określony czas do wykorzystania na ringu (w przypadku długich modyfikacji/powtórzeń może się okazać, że nie dokończycie wszystkich ćwiczeń).
0 – 7 min, 1 – 11 min, 2 – 14 min, 3 – 16 min, Junior – 6 min, Senior – 10 min.
Kolejność startów: według listy startowej.
APORTY – korzystamy z białych aportów od Collision Course. Jeśli jednak potrzebujecie innego sprzętu, możecie użyć swojego bądź skorzystać z naszych, do dyspozycji będzie pudełko z koziołkami o różnych gabarytach.
KLASY Junior, Senior – nieklasyfikowane
Pamiętajcie – nieklasyfikowane – nie ma więc karnych punktów za pomoce, modyfikacje. Modyfikujcie ćwiczenia według uznania, żeby tylko dać swojemu psiemu Juniorowi/Seniorowi fajne chwile na ringu, korzystajcie z tego. Można dowolnie mieszać, wybierać inne pozycje, itp. Oczywiście tutaj również pilnujemy, by jedzenie nie upadało na ziemię.
Klasa Junior
W tej klasie nie ma obowiązku rozpoczynania każdego z ćwiczeń od pozycji siad przy nodze (można np. przytrzymać psa za obrożę).
- Podjęcie aportu. Przytrzymujemy psa/sadzamy przy nodze. Wyrzucamy aport, na komendę komisarza wysyłamy psa, w trakcie powrotu możemy zwolnić psa do nagrody bądź odebrać aport do ręki.
- Zmiany pozycji siad-waruj-siad. Do wyboru przed psem lub przy nodze. Dozwolone są pomoce optyczne i naprowadzanie ręką.
- Obieganie pachołka (5 kroków)
- Dostawianie do nogi. Rozpoczynamy od siadu przed przewodnikiem, na komendę komisarza wydajemy komendę na dojście do nogi.
- Przywołanie (10 kroków). Pomocnik przytrzymuje psa/zostawiamy psa w pozycji siad lub waruj-zostań. Na komendę komisarza przywołujemy psa.
- Targetowanie przedmiotu (5 kroków)
- Podążanie za przewodnikiem. Przewodnik wycofuje się, pies podąża za nim „twarzą w twarz” – 2 proste po 10 kroków, 1 zwrot
- Wymiana zabawkami. Przewodnik trzyma w rękach dwie zabawki, na komendę pies chwyta jedną z nich i trzyma/szarpie się, na kolejną komendę („puść”/zmiana/złap/itp) puszcza zabawkę i wymienia się na kolejną, po chwili szarpania/trzymania pada komenda „Puść”.
- Zostawanie – 30 sekund, przodem, 5 kroków od psa
Klasa Senior
- Zostawanie w grupie 1 min., przodem, 10 kroków od psa w pozycji siad
- Kwadrat jak w regulaminie kl. 1. Wysyłamy z odległości 10 metrów, zatrzymujemy psa w kwadracie i idziemy do niego.
- Zmiany pozycji. Zostawiamy psa w pozycji waruj, odchodzimy na 5 kroków, na komendy komisarza wykonujemy kolejno siad-waruj-siad, po czym wracamy do psa.
- Chodzenie przy nodze. Krótka sekwencja, prowadzenie przez komisarza. Normalne i szybkie tempo, zwroty w prawo, lewo, tył i zatrzymania.
- Przywołanie bez blokad, na odległość 25 kroków.
- Obieganie pachołka – 10 metrów.
- Pozycje w marszu – stój i siad
- Aport – dowolny przedmiot